Warunki zatrudnienia – małe firmy

pracaPraca jest obecnie jedną z największych wartości. Obecnie znalezienie dobrej, satysfakcjonującej pracy nie jest takie łatwe – można powiedzieć, że wręcz trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę. Sytuacja ta przyczynia się niestety do powstawania wielu niepokojących zjawisk na rynku. Niestety w wielu przypadkach liczą się bowiem nie kompetencje kandydata ale to, jak niską kwotę wynagrodzenia poda podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie wspominając o łamaniu prawa, bo tak należy rozumieć zawieranie niektórych umów śmieciowych czy też oczywiście zatrudnianie pracowników całkowicie na czarno. Tak dzieje się zazwyczaj w mniejszych firmach, które szukają oszczędności. Duże firmy – korporacje czy znane marki, nie mogą pozwolić sobie na żadne zaniedbania w tym względzie. Przede wszystkim byłaby to wielka porażka dla samej marki – i ogromne straty.

Dlatego też  kultura organizacyjna [sebastiantrzaska.pl] w dużych firmach jest zupełnie inna. Oczywiście wiele mówi się o tym, że pracując w korporacji człowiek jest anonimowy i tak naprawdę nie ma wartości sam w sobie – można zastąpić go dowolną osobą. Jednak należy docenić fakt, iż praca w takich firmach jest po prostu wygodna ze względu na świadczenia socjalne jakie przysługują. Takie  wartościowanie [anacco.pl] nie może być więc jednoznaczne.

Najwięcej nieprawidłowości jeśli chodzi o łamanie praw pracowników zachodzi właśnie w małych firmach. Zwłaszcza jeśli chodzi o stawki nadgodzin, wykorzystanie urlopów i wypłacanie ekwiwalentów czy właśnie zawieranie umów nieodpowiadającym rzeczywistości.

Zwróćmy uwagę na podejście do tych kwestii formalnych już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Być może nie warto podejmować się pracy w miejscu, w którym nagminnie łamane są prawa pracownika. Zazwyczaj wynika to bowiem z chęci zaoszczędzenia – pamiętajmy jednak o tym, że my na tym stracimy.

Przeczytaj również: Pracować by mieć satysfakcję