Taniec i jego kulturowe znaczenie

taniecTaniec jest rodzajem ruchu, który pociąga człowieka już od wieków. To nie tylko sport, ale i pasja. Dzięki różnorodności jaką cechuje właśnie taniec jest on sposobem wyrazu, który może znaczyć wiele. Rola tańca w naszej kulturze jest nieoceniona. Doskonale wiedza o tym kulturoznawcy, którzy ta formę ruchu cenią szczególnie. Właśnie poprzez taniec społeczeństwa pierwotne bardzo często realizowały swoje potrzeby takie jak religia, poczucie wspólnoty, rytualne obrzędy i inicjacja. A wszak wiadomo, że każdy rodzaj tańca ma własne znaczenie i oddziaływanie. I choć dziś możemy mówić o pewnym paradoksie. Popularność tańca przyczyniła się jednocześnie do ograniczenia jego wartości. Wymiar symboliczny czy mityczny, z jakim był silnie związany zaczął się zacierać.

Dziś taniec ma głównie znaczenie rozrywkowe. Nadal jednak możemy dokonywać nieskończonych jego podziałów.  Z jednej strony mamy bowiem tradycyjny rodzaj ruchu: klasyczne tango, tańce ludowe i stworzone przez naszych przodków, z drugiej style nowoczesne i zarezerwowane tylko dla konkretnych grup społecznych czy kulturowych. Sukces jaki odniósł taniec i jego popularność wiąże się oczywiście z kultura masową i tym, co ona lansuje. Tak więc na ten wzór powstało wiele szkół tańca dla amatorów, którzy poczuli w sobie potrzebę właśnie takiego wyrażenia się. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Podobnie z resztą zadziało się w świecie sportu – dziś trener personalny [pfs-krakow.pl] to bardzo chwytliwe zajęcie.

Zaczęło być zauważalne również inne zjawisko: przenikanie się styli i zupełne przewartościowanie niektórych rodzajów. Na przykład taniec zmysłowy czy taniec na rurze stał się jednym z modnych. I nie jest już zarezerwowany dla miejsc takich jak   agencja towarzyska. I choć niemal każdy klub nocny organizuje na co dzień pokazy takiego tańca, możemy nauczyć się go również w odpowiedniej szkole. Jak się okazuje night club nie jest już jedynym miejscem, w którym możemy zobaczyć takie występy – te jednak są mniej zmysłowe i mają inny charakter. Polecamy również artykuł Ekspresowy powrót do formy