Szkoła i perspektywy zawodowe

robotnikKażdy rodzić chce wychować swoje dziecię na człowieka, który potrafił będzie zaradnie ułożyć sobie życie. Najważniejsza jest tu oczywiście praca i perspektywy zawodowe. Niestety marzenia często nie pokrywają się z rzeczywistością a życie okazuje się płatać figle i zaskakiwać. Do tej pory szczytem marzeń było to, by pójść na studia uzyskać tytuł magistra, najlepiej inżyniera. I to gwarantować miało świetlaną przyszłość. Niestety czasy na tyle się zmieniły, że studia nie gwarantują już wcale pracy (chyba, że specjalistyczne kierunki kształcące w odpowiednim profilu).

Kilka lat temu niezbyt dobrze widziane było udanie się do szkoły zawodowej – dziś dąży się by tak zwane zawodówki i technika stały się szkołami na wysokim poziomie, kształcącymi specjalistów. Tak więc dochodzi do tak paradoksalnej sytuacji, że bardziej opłaca się  budowa domów Kraków [litbud.pl] i praca w „budowlance” niż lata studiów dziennych skończonych z tytułem magistra ale bez perspektyw zawodowych.

Okazuje się, że mieszkania od dewelopera [fronton.pl] szybciej kupią Ci, którzy sami pracują w tej branży niż osoby nie mające tak zwanego „fachu w rękach”. I choć zawody te są deprecjonowane przez tych, którzy uważają się za kadrę zarządzającą czy pracowników umysłowych, nie można odmówić im tego, że są po prostu opłacalne…

Niestety ukończenie dziś takich ciężkich studiów jak na przykład prawo nie gwarantuje czynnej pracy w zawodzie. Po pierwsze dlatego, że obecnie powstaje wiele słabych uczelni, które nie przygotowują dobrze do zawodu, po drugie ze względu na przepełnienie na rynku… nie ma aż tak wielkiego zapotrzebowania a adwokatów mamy coraz więcej. Co innego w przypadku lekarzy – niestety nie ma ich wielu – zwłaszcza w niewielkich miejscowościach. Tu powodem może być również to, że lekarze licznie emigrują za granicę w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych.

Reklama: polecamy również Różne formy promocji i reklamy