Stres i mechanizmy obronne

stressStres jest zupełnie naturalnym zjawiskiem jakie towarzyszy każdemu z nas. Niestety jedni narażeni się na niego znacznie częściej i muszą radzić sobie z nim bardziej efektywnie. Odpowiedzialna praca wiążąca się z bardzo wielkim obciążeniem czynnikami stresogennymi może spowodować wypalenie lub załamanie nerwowe. Dlatego decydują się na nią osoby, na które stres działa bardziej mobilizująco, wywołuje działanie adrenaliny. Niektórych bowiem stres motywuje w ten sposób, że mogą odczuwać przyjemność.

Jednak tu bardzo często prowadzi się szkolenia i kursy takie jak choćby przywództwo w organizacji [sebastiantrzaska.pl], które ma na celu niwelowanie skutków stresu i naukę kadry zarządzającej kiedy i jaki stres działa motywującą a kiedy nie. Co ważne jest dla komfortu samych pracowników.

Inni zaś uruchamiają (oczywiście nieświadomie) mechanizmy obronne, które nie są już tak pozytywne. A nasza psychika potrafi uruchamiać bardzo wiele mechanizmów, które działać będą również negatywnie dla nas samych. Jednak nie bezpośrednio, a pośrednio.

Praca w trudnych, stresujących warunkach na pewno powinna być inaczej płatna. Premiowanie pracowników [premiowanie.pl] ma tu duże znaczenie, jednak nawet duża premia po długoletniej pracy w takich warunkach może nie być wystarczającym motywatorem. Jak reagujemy na stres? Każdy inaczej – to zależy również nie tylko od cech osobowości, ale od sytuacji. Gdy się stresujemy włączają się mechanizmy obronne, które mają niwelować siłę stresu. Jakie są to mechanizmy? Zazwyczaj jest to racjonalizacja, bagatelizowanie, wycofanie lub przeciwnie agresja.

Człowiek używa podświadomie kilku mechanizmów, które za każdym razem działają jednak nieco inaczej. Niestety pod wpływem silnego stresu jesteśmy w stanie działać silnie afektywnie, emocjonalnie. Co nie zawsze kończy się dobrze, zwłaszcza, że po ochłonięciu często żałujemy wypowiedzianych słów czy podjętych czynów.

Polecamy również: Pracować by mieć satysfakcję