Seniorzy w domach opieki

radosna starosc w domu opieki

W dzisiejszych czasach najbardziej rozpowszechnionym typem rodziny jest rodzina typu 2+1, czyli dwójka rodziców oraz jedno dziecko. Pokoleniowy model rodziny dawno przeszedł już do historii, dlatego też coraz częściej mamy do czynienia z małymi rodzinami, często po rozwodach, separacjach, które wychowują dziecko lub dzieci w pojedynkę.

Model ten panuje na całym świecie, może z wyjątkiem krajów trzeciego świata, które nadal borykają się z problemami typu brak dostępu do czystej wody, niewystarczająca ilość jedzenia, choroby takie jak zespół nabytego upośledzenia odporności oraz wielu, wielu innych. Niemniej jednak państwem, w którym wręcz rygorystycznie przestrzega się tego modelu są Chiny, których rząd wprowadził obowiązek przestrzegania modelu dwa plus jeden. Wiąże się to ze zmianą trybu życia ludzi, czyli zwiększenie godzin pracy oraz samego rodzaju pracy – najczęściej znajduje się bowiem zatrudnienie w usługach, a nie, jak to było wcześniej, w rolnictwie.

prywatny-dom-opieki-Spokojna-Oaza-Kraków-miejsce-stworzone-pod-senioraW związku z tym, coraz popularniejsze stają się takie placówki jak na przykład prywatny dom opieki, w którym przebywają starsi ludzie pod fachową opieką pielęgniarek i lekarzy. Większość z nich znajduje się w malowniczym otoczeniu, wśród lasów, rzek, parków, gdzie można spacerować i odpoczywać. Pobyt w miejscu typu prywatny dom seniora wiąże się z kosztami, które albo są pokrywane przez emeryturę starszej osoby, lub częściowo musi pokryć je najbliższa rodzina.

Niektórym wydaje się, że prywatny dom opieki nie jest miejscem, w którym senior powinien spędzić ostatnie lata życia. Jednak osobiście uważam, że są oni w błędzie. Prywatny dom seniora zapewni starszemu człowiekowi wszystko co potrzebne do godnego życia – opiekę przez całą dobę, wyżywienie czy nawet najrozmaitsze formy rozrywki. Da mu wszystko to na co my nie mamy na co dzień po prostu czasu. My zaś będziemy mogli, a nawet powinniśmy, odwiedzać naszego seniora najczęściej jak tylko damy radę.