Róża – najpiękniejszy kwiat

róże okrywowe

Róże zalicza się do najstarszych roślin ozdobnych, które towarzyszą ludziom w ich codziennym życiu. Nie ma, co się temu dziwić, ponieważ ich dekoracyjność rzuca się w oczy i jest ozdobą bezdyskusyjną. Róża zostawiła swój ślad w wielu dziedzinach życia, a najbardziej w sztuce i literaturze, gdzie była natchnieniem dla artystów, owocującą wieloma dziełami.

Róża już na zawsze zagościła również w symbolice, jest symbolem nie tylko piękna i miłości, ale również cierpienia jest powszechnie znane i na stałe zaistniało w naszą kulturę.

Bogactwo form i barw sprawia, że każdy, nawet bardzo wybredny osobnik znajdzie coś dla siebie. Obecnie dostępnych jest wile tysięcy odmian.

Róże rabatowe, bardzo znane, które zachwycają zarówno pięknymi kwiatami, jaki i kolorem oraz zapachem. Zostały one stworzone poprzez połączenie róży pachnącej Rosa i róży chińskiej Rosa, dzięki czemu wyrosły krzewy o pięknie pachnących kwiatach, zapachem, który przypomina aromat herbaty, stąd też inaczej nazywane są różami herbatnimi. W wyniku prac hodowlanych, współczesne mieszańce herbatnie, wykazują zwiększona odporność na choroby, mają większe kwiaty i bardziej zróżnicowane kolory. Osiągają do jednego metra wysokości i kwitną od czerwca do jesieni, a w szklarni przez cały rok. Są najlepsze do ogrodów przydomowych, parków do tzw. różanek oraz na kwiat cięty.

Takie – hyzowie.com/17-roze-okrywowe – róże okrywowe, z kolei wyraziściej prezentują się na tle zieleni w grupie po kilka krzewów. Inną grupą są róże parkowe powstałe w wyniku krzyżowania form róż dzikich z różami wielokwiatowymi.