Rola zegarka w życiu człowieka

Człowiek od zawsze starał się mierzyć czas. Już ludzie starożytni obserwowali niebo i przyrodę, aby na tej podstawie w jakiś sposób okiełznać to, co wydawało się nieuchwytne i niepoliczalne. Początkowo tworzono zegary słoneczne, dopiero później wraz z rozwojem technologii udało się skonstruować zegar mechaniczny. Umieszczano je na wysokich wieżach i kościołach, aby każdy obywatel danej miejscowości mógł z oddali dostrzec, która była godzina.
Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak w chwili gdy udało się skonstruować zegarek naręczny. Nagle ludzie zapragnęli mieć własne czasomierze. Z tego powodu ich popularność zaczęła systematycznie rosnąć, aż w końcu stały się one powszechnie dostępne.
W obecnych czasach zegarki (Kraków Łodzińscy) przestały być prostymi urządzeniami mierzącymi tylko czas. Wiele z nich posiada wbudowanych mnóstwo dodatkowych, mniej lub bardziej przydatnych funkcji. Wiele zegarków pełni także funkcję ozdobną. Chociaż najprostsze modele można kupić za kilkanaście złotych, to bywają i takie, które kosztują więcej niż niejeden samochód. Tego typu luksusowe zegarki od jubilera zazwyczaj są ręcznie wykonywane i pokrywane drogimi materiałami. Wszystko po to aby podkreślić prestiż i pozycję społeczną ich posiadaczy. Ze względu na swoje walory estetyczne traktowane są one jako element biżuterii, dlatego też oferowane są przez najlepszych jubilerów jako dopełnienie do pierścionków, broszek, czy naszyjników.
Od momentu powstania zegarek naręczny przeszedł daleką drogę. Od zwykłego czasomierza do małego dzieła sztuki, którego wykonaniem zajmują się najznamienitsi jubilerzy i zegarmistrzowie.