Oświetlenie domowych zakątków

oświetlenie led

Do wyboru jest wiele typów oświetlenia do domu, tradycyjne żarówki, oświetlenie led w tym świetlówki led, węże/taśmy led oraz lampy halogenowe.

Zwykłe, tradycyjne żarówki odchodzą już powoli w zapomnienie, dlaczego? – szybko się przepalają, łatwo je uszkodzić i chyba przede wszystkim „pożerają” prąd, są o wiele mniej ekonomiczne niż diody i świetlówki led. Diody led dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej w formie taśm lub dla tradycjonalistów – żarówek diodowych. Biorąc pod uwagę czas działania (żywotność) to ledy są niezastąpione i biją na głowę wszystkie inne typy oświetlenia, są też energooszczędne a jedyną ich wadą jest stosunkowo niska efektywność świetlna. Co za tym idzie chcąc oświetlić pomieszczenie diodami led trzeba zainstalować ich więcej.

świetlówki led
Dobierając rodzaje oświetlenia do domu mamy również wybór między oświetleniem zimnym i oświetleniem ciepłym tu wszystko zależy od wystroju oraz osobistych preferencji. Trzeba jednak wiedzieć, że oświetlenie zimne (niebieskie, niebieskawe) odbierane jest przez człowieka jako mocniejsze, ostrzejsze czy mniej przyjazne, oświetlenie zimne nie sprawdzi się raczej w sypialni czy w pokoju dziecka natomiast świetnie sprawdzi się jako oświetlenie użytkowe. do sypialni, salonu czy pokoju dziecinnego lepiej użyć oświetlenia ciepłego lub neutralnego.

Lampy halogenowe (mocne źródło światła) najlepiej sprawdzą się do oświetlenia zewnętrznego, jak oświetlenie bramy, wjazdu do garażu, wyznaczonych w ogrodzie ścieżek czy elementów ozdobnych.
Pamiętajmy więc aby w wyborze domowego oświetlenia kierować się nie tylko sklepową ceną ale też przeznaczeniem i żywotnością.