Opcja na wieczór ze znajomymi? Escape room!

czy uda ci sie otwrzyc drzwi - escape room

Jeżeli nie wiesz, co zrobić z paczką swoich znajomych, a znudziły się Wam już tradycyjne wieczorne wyjścia do kina czy do jednego z wielu barów w Krakowie, to odpowiedzią może być na przykład escape room. Jest to kreatywna gra, która w przeciwieństwie do gier odbywających się na większej, otwartej przestrzeni, odbywa się w jednym bądź kilku niewielkich pomieszczeniach. No dobrze, ale co to jest? Jak sama nazwa wskazuje, jest to pokój, z którego należy uciec, choć w języku polskim bardziej przyjęła się terminologia pokój zagadek.

Taki escape room (albo kilka połączonych ze sobą pomieszczeń) zazwyczaj wykonany jest w określonym stylu i opowiada pewną historię. Może na przykład symulować wnętrze statku kosmicznego, z którego musi się wydostać kosmonauta, może symulować więzienie, którego zabezpieczenia trzeba sforsować, może to także być dom jakiegoś niebezpiecznego psychopaty, przetrzymującego swoje ofiary czy wcielenie się w pacjenta szpitala psychiatrycznego. To wszystko jest jednak tylko fabuła, bo chodzi o to, żeby się dobrze bawić grając w escape room.

Streszczając pokrótce zasady gry, chodzi o to, aby współpracując w grupie w określonym czasie (najczęściej od 45 do 60 minut) rozwiązać liczne zagadki, rozpracowując mechanizmy, znajdując, łącząc i wykorzystując przedmioty, otwierając zamki i łamiąc szyfry, znaleźć w końcu wyjście z tego umownego potrzasku. Escape room to bez wątpliwości świetna zabawa, która ponadto doskonale uczy współpracy w grupie oraz polegania na sobie nawzajem i działania pod presją czasu. Kraków to miasto, w którym pełno jest pokojów tego typu. Przykładem może być ten – www.lostroom.pl  – escape room w centrum Krakowa.