Odpowiedzialność za bezpieczeństwo

131221Praca w trudnych warunkach zawsze budziła wątpliwości. Niestety nie jest możliwe wykluczenie wszystkich niebezpieczeństw z branż takich jak chociażby hutnictwo, górnictwo czy energetyka. O ile wydaje nam się, że niewiele jest zawodów, w których praca związana jest z podjęciem ryzyka, możemy się mylić. Wyobraźmy sobie, że budowa niemal każdego budynku czy innego elementu infrastruktury pociąga za sobą niebezpieczeństwo związane chociażby z użytkowaniem niebezpiecznych i specjalistycznych narzędzi i przedmiotów. A wieżowce? To przecież budowle, które wzbudzają ogólny podziw – a ich powstanie wiąże się z wielkimi inwestycjami oraz trudną pracą z wykorzystaniem bardzo zaawansowanego sprzętu.

Niektóre branże wykorzystują osiągnięcia sportów, które w pewnych wymiarach zbliżają się do sportów ekstremalnych – jak chociażby alpinizm. Firmy budowlane korzystają z pomocy wyspecjalizowanych alpinistów przemysłowych, którzy wykorzystują sprzęt  Singing Rock (zobacz www.rockmaster.com.pl/pl/oferta/sprzet) który używa się również w ekstremalnie trudnych warunkach górskich.

Umiejętności wspinaczy to jednak nie tylko praca na wysokości, ale również pomoc w takich pracach jak fundamentowanie (zobacz www.titan.com.pl/firma/o_nas.html), gdy istnieje ryzyko osunięcia się gruntu. To oczywiście bardzo ekstremalne przykłady. Wystarczy przecież wspomnieć takie zawody jak mechanik samochodowy, który wykonuje różne prace – między innymi osiowanie (www.rcc-nova.pl/page/29,osiowanie_i_wywazanie) czy wyważanie, co przecież jest ryzykowną pracą jeśli nie jest się wystarczająco uważnym.

Trudne warunki pracy sprawiają, że rośnie również płaca za nią, ale również odpowiedzialność ze strony pracodawcy. Nie można zaniedbywać więc kwestii ubezpieczeń. To oczywiste. Jednak bardzo ważne jest również to, by zapewnić naszym pracownikom odpowiednie szkolenia, które mogą sprawić, że zapobiegniemy wypadkom i tragediom podczas pracy. To na pracodawcy ciąży bowiem największa odpowiedzialność za warunki pracy i jej bezpieczeństwo. Nie warto brać na swoje barki tak wielkiego obciążenia.