Kwiaty przez wieki

ZiołaTradycja wręczania upominków i prezentów ukochanym i bliskim osobom jest niemal tak stara jak nasza kultura. Od zarania dziejów obdarowywanie się prezentami z okazji rozmaitych okazji było rzeczą naturalną, która wynikała nie z czego innego, jak ze zwykłych odruchów serca. Co więcej: tak jak wiele przejawów człowieczeństwa, tradycja ta rozwinęła się niezależnie od siebie w wielu, izolowanych kulturach. Wspólne było również to, co wręczano – w zależności od czasów i aktualnych trendów. Najbardziej uniwersalnym i ponadczasowym prezentem, jaki wręczamy sobie od pokoleń na całym świecie są kwiaty.

Bukiety okolicznościowe były najlepszym prezentem z kilku względów. Przede wszystkim dawniej ludzie nie mieli dostępu do wszelakich dóbr a kwiaty były najszlachetniejszymi roślinami jakie posiadali. Kwiaty ze swojej natury bowiem mają być piękne. Ich funkcją jest zdobienie i dawanie radości. Kwiaty hodowano dla przyjemności – nie mają one bowiem żadnej wartości praktycznej. A właśnie pragmatyzm był wtedy najważniejszy. Długą historię mają również bukiety ślubne, których tradycja sięga czasów starożytnego Rzymu.  Również i u nas Słowian bardzo mocno zakorzenił się kult ziół i kwiatów – lasuje to również nowoczesna aranżacja ogrodów [bioarchitektura.pl]

I choć dawniej kompozycje kwiatowe ograniczały się raczej do bukietów czy wianków, dziś tworzymy z nich inne, bardziej zaawansowane formy i wykorzystujemy je do zdobienia różnych przestrzeni. Bardzo popularne są nie tylko kosze z kwiatami ale również dekoracje samochodów. Nie wyobrażamy sobie również uroczystości ślubnej bez takich elementów jak  dekoracje ołtarzy. A co poza pięknem oferują nam kwiaty? Oczywiście chodzi o ich symbolikę: subtelność, ulotność i szlachetność. To właśnie oznaczają jedna z najpiękniejszych wytworów matki natury. 

Polecamy: Przemyślane planowanie zieleni