Jesteś tym co nosisz?

welonKwestia ubioru ma dla nas bardzo duże znaczenie. Nie chodzi tylko i wyłącznie o modę. Ubiór ma pełni jeszcze wiele innych funkcji, o których nie pamiętamy, lub których nie jesteśmy w pełni świadomi. Przede wszystkim ubiór jest dla człowieka bardzo wyraźnym znakiem. To po pierwsze symbol kultury z jakiej wywodzi się dany człowiek, ubiór odróżnia od siebie płci i mówi wiele o samych charakterze i osobowości danej osoby. Oczywiście nie można na podstawie powierzchowności oceniać i wysnuwać zbyt daleko idących wniosków – nie da się również zaprzeczyć, że dawniej strój pełnił nieco inną funkcję niż dziś.

I choć faktycznie główną funkcją ubrania jest ochrona przed zimnem i warunkami środowiska, dawne plemiona pokazują, że pełnił bardzo ważną rolę zarówno kulturową, społeczną jak i religijną. W zależności od statusu, okoliczności czy pochodzenia różniły się przez wieki stroje i okrycia. Dziś raczej traktujemy to bardzo powierzchownie: czyjś wygląd może być modny lub nie, bardziej skromny lub wyzywający, drogi bądź zaniedbany. Zawsze jednak poszczególnym częściom ubrań nadajemy duże znaczenie. Najlepszym przykładem są suknie ślubne Anna Kara. Choć dziś to dla nas normalne, że w dniu ślubu zakładamy białe suknie ślubne, zastanówmy się dlaczego? Dziś symbole i tradycja nie ma przecież dla nas wielkiego znaczenia. Do ślubu moglibyśmy ubrać się właściwie we wszystko, co chcemy. Jednak to przyzwyczajenie tkwi w nas tak głęboko, że w zasadzie nikt z nich nie rezygnuje.

Znaczenie mają również dodatki:  chociażby biżuteria – dawniej czarna biżuteria noszona była na znak żałoby bądź protestu.  Kapelusze, w zależności od wyglądu, świadczą od pozycji lub szaleństwie osoby, która je nosi – w zależności od sytuacji. A torebki rozróżniają młodzież o elegantek ze skórzanymi dodatkami. Bo nawet dziś ubiór ma znaczenie.

Przeczytaj także:  Biała suknia i welon