Jak prawidłowo nawozić rośliny?

rośliny nawóz

Stosowanie nawozów do roślin jest wyjątkowo zarówno dla osób zajmujących się roślinami zawodowo, jak na przykład rolników czy ogrodników, jak i dla początkujących botaników, hodujących rośliny ozdobne w swoim domu lub ogrodzie. Nawozy do roślin są konieczne, jeśli chcemy utrzymać ich dobrą kondycję i zdrowy wygląd, wspomagając naturalny wzrost, chroniąc przed grzybami i bakteriami, a także zachować sprzyjające warunki glebowe.

W przypadku roślin doniczkowych, uprawianych w mieszkaniach, na balkonach lub tarasach, popularne są nawozy w postaci pałeczek, które należy umieścić w ziemi. Pałeczki nawozowe należą do grupy nawozów wolno działających, które występują także w postaci dodawanych do ziemi granulek. Mogą zawierać substancje owadobójcze i grzybobójcze, które zabezpieczają roślinę przed bakteriami. Wadą pałeczek nawozowych jest to, że działają przez krótki okres czasu, dlatego chcąc utrzymać zdrowy wzrost rośliny, należy stosować je kilkukrotnie podczas trwania sezonu. Ponadto pałeczki nawozowe nie nadają się do każdego typu roślin, a wybierając odpowiednie powinniśmy kierować się informacjami dostarczonymi przez producenta.

Wielu bardziej profesjonalnych ogrodników decyduje się na zastosowanie nawozów płynnych, występujących w postaci proszku lub płynu, który należy rozcieńczyć wodą. Zawierają one mikroelementy, zapewniające roślinom dobrą kondycję. Podobnie jak w przypadku pałeczek nawozowych, tu również lepiej skorzystać ze specjalistycznego nawozu, niż wybierać te uniwersalne. Szeroką gamę produktów nawozowych możemy znaleźć u producentów takich jak Biobizz czy Advanced Nutrients.