Gotyk według współczesnych

Z czym kojarzy się nam gotyk? To przede wszystkim powieści grozy, które niesamowicie modne były na przykład w okresie romantyzmu. Gotyckie powieści grozy oczywiście niewiele wspólnego miały z historią i rzeczywistymi wydarzeniami tego okresu. Jednak do dziś kojarzymy ten czas właśnie z zamkami, lochami i nadprzyrodzonymi zjawiskami, których racjonalnie nie jest w stanie wytłumaczyć takich zjawisk. Kruki, wrony i czarne koty zawsze obdarzone były ponad naturalnymi mocami, które wpędzały ludzi do grobu. A co oczywiście z niego wychodzili, jednak niewiele mieli  już w sobie człowieczeństwa…

w35Co jeszcze kojarzy nam się z tym niezwykłym czasem? Oczywiście monumentalne budowle i niezwykła architektura – niemal wszystko wykute w kamieniu, szlachetne i zimne, ale piękne. Niestety często spotykamy się z różnymi elementami wystroju, które imitują gotyckie motywy, ale niestety wyglądają nie monumentalnie i pięknie, ale bardziej kiczowato… Ciężko wyważyć jest między kiczem a szlachetnością właśnie w takich wyrobach. Granica między imitacją a autentyczną perełką jest dość cienka. Widać to szczególnie w takich rzeczach, które są bardzo zdobne. Tu największą wartość ma więc sam materiał. Na pewno widzieliście niejedną głowę lwa, przyczepioną do cokołu lud na poręczy schodów  – często wygląda to po prostu bardzo pretensjonalnie.

Co innego jeśli chodzi o kominki tradycyjne (ofertę zobaczycie na stronie: http://www.sklep.stoneo.pl/frame-obudowa-kominka). Nowoczesne kominki bardzo różnią się od tych tradycyjnych: są znacznie prostsze w formie, wykonane są z innych materiałów i kojarzą się raczej z ciepłem sztucznym, niż tym naturalnym, pochodzą cym z drewna. Tradycyjny kominek ma nadal w sobie bardzo dużo uroku. I kojarzy się z gotykiem – zimne komnaty opalane były przecież wyłącznie  w ten sposób.

A dziś kominek jest ozdobą, która ma wprowadzać szczególny nastrój w naszym domu, choć ogrzać możemy go w zupełnie inny sposób – na przykład przez promiennik podczerwieni (zobacz przykładowe promienniki: http://heaters.com.pl/o-firmie) I choć to mało romantyczny sposób, liczy się dziś dla nas niemal tylko efektywność!