Dzień matki – dzień miłości

komórki macierzyste

Matka, mama, mamusia, mateczka. Jest wiele słów, które pomimo, iż są tak krótkie mówią tak wiele. Symbolizują rodzicielkę, osobę o bezinteresownej, nigdy nie kończącej się, i jakże mądrej miłości. Jest ona najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Bo bez niej nie byłoby nas na świecie, nie istniałoby życie. Przygoda z mamą w roli głównej zaczyna się już podczas narodzin i trwa całe życie. To nikt inny jak właśnie mama towarzyszy nam przez całe życie niczym anioł stróż. Jest obecna tuż przy naszym boku w nocy gdy płaczemy i wołamy o pomoc, w zdrowiu i w chorobie.  Zawsze dumna niczym paw ze swojego dziecka. Przed egzaminem da kopniaka na szczęście sama bardziej przezywając go w głębi. Do snu utuli dając buziaka w czółko. To właśnie mama – kobieta, która wypełnia swoje obowiązki z powołaniem i przyjemnością.

Jest pewien szczególny dzień, święto wszystkich mam, który ustalono po to, aby uprzytomnić wszystkim, jak ważna role odgrywa mam w naszym życiu.  Obchodzimy je w najpiękniejszym miesiącu w roku. Natura już w pełni obudzona do życia, a kwiaty kwitną niczym piana, to 26 maja.  Wszystkie dzieci zarówno te małe jak i te dorosłe składają życzenia swoim mamom dając w prezencie choćby skromną laurkę, kwiaty czy czekoladki. Idea święta mamy sięga czasów antycznych. Zarówno starożytni Grecy jak i Rzymianie składali dary oraz oddawali hołd Matce Naturze, dziękując za życie, plony oraz urodzaj. W XVI wieku w Anglii, święto to zbliżyło się charakterem do tego dzisiejszego święta. Ostatnia niedziele wielkiego postu zarezerwowana była dla mam. Dzieci pielgrzymkami zlatywały się do gniazda –  domu rodzinnego- hojnie obdarowując swoje mamy prezentami, najczęściej takimi własnoręcznie wykonanymi.

Każdego dnia należałoby nosić mamę na rękach, a także jej stopy całować za to co robią dla nas przez całe życie. Jednakże nie zapominajmy o niej w tym szczególnym dniu i podziękujmy nie tylko za otrzymany już dar życia.  Podziękujmy za jego ciągłą pielęgnację. W szczególności słowa te skierujmy do tych mam, które zatroszczyły się o naszą przyszłość. Już w momencie narodzin ich matczyny instynkt zadbał o przechowanie przez długie lata bezcennego daru jakim jest krew pępowinowa. To właśnie ten skarb może ocalić jej dzieci w przypadku jakiejkolwiek choroby, a ona niczym lwica walczy o ich zdrowie i życie. Nie ma takich słów, aby w pełni wyrazić miłość do naszej mamy.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem: krewpepowinowa.pl