Dobry program partnerski

marketing i korzyściWielu z Was zapewne nieraz zastanawiało się czym właściwie jest program partnerski biznes.lumo.pl  lub jak kto woli lojalnościowy. Spieszymy więc z pomocą. Otóż, według klasycznej definicji profesora Philipa Kotlera program lojalnościowy jest  to „jedno z narzędzi promocji konsumenckiej stosowanej w sprzedaży, czyli program, w którym konsumenci nagradzani są w zależności od częstotliwości nabywania produktów lub usług danej firmy i wielkości zakupów.” Aktualnie cały system nieco się rozwinął i możemy dodać do tej definicji, że klient nagradzany jest nie tylko za częstotliwość nabywania produktu i wartość zakupów, ale również za innego rodzaju zachowania konsumenckie, jak na przykład polecenie innego klienta lub wypełnienie ankiety marketingowej.

Skoro teorię mamy już za sobą, możemy przejść do pytania jak zbudować dobry program partnerski. Wymaga to przede wszystkim określenia kilku parametrów. Przede wszystkim musimy ustalić co jest celem naszego programu. Czy chodzi nam tylko o zwiększenie obrotów firmy, czy może chcemy lepiej poznać naszych klientów by w przyszłości lepiej trafiać w ich potrzeby lub może nastawiamy się na budowanie relacji z klientem biznes.lumo.pl? Generalnie cele programu możemy pogrupować ze względu na różne kryteria, jak na przykład czas lub mierzalność. Drugą czynnością będzie określenie grupy docelowej. Aspekt ten jest zdecydowanie motywowany charakterem naszej działalności. Ponadto musimy określić formę programu i sposób komunikacji z klientem. Formy programu powinny być dobierane do poszczególnych modeli biznesowych. Możemy zdecydować się na przykład na program punktowy lub rabatowy, które są najpopularniejsze. W przypadku komunikacji z klientem musimy przyłożyć szczególną uwagę do ochrony danych osobowych klientów i do uzyskania oraz utrzymania ich zaufania. W naszym programie nie powinniśmy zapomnieć również o analizie danych i wyników, które będą dla nas wyznacznikiem efektów prowadzonych działań.

Oczywiście powyższe aspekty zostały jedynie poruszone a nie omówione, ale miejmy nadzieję, że pozwolą się rozeznać trochę w temacie, a zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj także: Małe przyjemności